Archiwum Dariusza Wolanina obejmuje akta rodzin Wolaninów, Rogalów i Tranożków oraz rodzin z nimi skoligaconych, między innymi Goławskich i Smolarków.
Gniazdo rodzinne Wolaninów to okolice Łukowa: Zbuczyn, Plewki, Turze Rogi oraz Celiny, zaś Rogalów to Suwalszczyna. W latach 80-tych XIX w. Teofil Rogala przeprowadził się do Warszawy i zawarł małżeństwo z Antoniną z d. Smolarek primo voto Michalska. Najmłodszą ich córką była Helena Rogala (1911-1997), która w sierpniu 1932 r. wyszła za mąż za Wacława Tarnożka. To dzięki niej przyszłym pokoleniom została przekazana historia rodziny. Po wojnie miejscem pobytu rodziny Tarnożków był Pruszków, tu urodziła się ich córka Wacława, która wyszła za mąż za Józefa Marka Wolanina (s. Kazimierza Sławomira i Stanisławy z d. Izdebskiej).
Na prezentowane archiwum rodzinne składają się dokumenty, fotografie oraz pamiątki dotyczące głównie rodziny Wolaninów, Rogalów oraz Tarnożków jak również rodzin z nimi spokrewnionych. Na uwagę zasługują m.in. dokument wydany przez Heroldię Królestwa Polskiego w 1855 r. potwierdzający wylegitymowanie się ze szlachectwa Józefa Cielemęckiego, herbu Rogala, dziadka Eleonory Wolanin z d. Goławskiej. Ważną część archiwum stanowią także pamiątki rodzinne w tym: modlitewnik, secesyjny album na zdjęcia wyposażony w metalową sztalugę, tabliczka z drzwi mieszkania czy też wspomniane wyżej opowieści rodzinne Heleny Tarnożek z d. Rogala spisane po jej śmierci w 1997 r. przez jej wnuków Dariusza i Dorotę Wolaninów. Można w nich przeczytać o radościach i trudach dnia codziennego podczas pierwszej wojny światowej, o epidemii hiszpanki, o wydarzeniach z maja 1926 r. czy kampanii wrześniowej 1939 r., gdy cała rodzina uciekała z płonącej Warszawy. Obecnie niniejsze archiwum jest pod opieką Dariusza Wolanina – genealoga, członka Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego, animatora, prowadzącego zajęcia edukacyjne zarówno dla dzieci, jak i dla seniorów, od ponad 15 lat związanego z różnymi organizacjami pozarządowymi na Lubelszczyźnie.
Paszport z 1904 r. Tomasza Tarnożka, ur. 18 sierpnia 1869 r.
Domowa książka rachunkowa Władysława Goławskiego
Celiny, 1870-1919
Album fotografii rodzinnych.
Piękny album z secesyjną oprawą i metalową sztalugą.
Zawiera fotografie XIX/XX w.