Rodzina Sekutowiczów to prawnicza rodzina o szlacheckich korzeniach pochodząca z Pułtuska i jego okolic, której członkowie byli zaangażowani także w działalność społeczną oraz polityczną na rzecz odbudowującego się państwa polskiego. Wpisali się na karty historii miasta Lublina oraz Krasnegostawu.
Józef Sekutowicz (1816-1867) – rejent krasnostawski, ziemianin, prawnik. Urodził się Pułtusku w 1916 r. w rodzinie szlacheckiej. Jego ojcem był Stefan Sekutowicz a matką Katarzyna z d. Chmielewskich. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Tutaj też rozpoczął karierę zawodową w Prokuratorii Generalnej. Po zawarciu w 1842 r. związku małżeńskiego z Katarzyną z Kozerskich przeniósł się do Kozienic. Mieli troje dzieci zmarłych we wczesnym dzieciństwie: Józefę (ur. 1852 r.), Czesława Eryka (ur. 1856 r.) oraz Włodzimierza Józefa (ur. 1853 r.). Po śmierci żony rozpoczął pracę w Krasnymstawie, gdzie poznał swa drugą małżonkę – Sabinę Cetys, z którą miał dwie córki: Jadwigę Stanisławę (ur. 1859 r.) i Marię Emilię (ur. 1865 r.) oraz syna Kazimierza (ur. 1866 r.).
Zginął 28 września 1867 r. w wypadku. Sabina wyszła drugi raz za mąż za Stanisława Plutę z Białegostoku i tam zamieszkała zabierając ze sobą najmłodszego syna Kazimierza. Córki wychowywały się w rodzinie matki w Krasnymstawie a Włodzimierz Józef wychowywał się w rodzinie matki w Warszawie.