Przejdź do treści
LUBELSKIE ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ
  • Kolekcje
    • Barbara Andrzejewska
      • Spuścizna rodziny Kalinowskich
      • Spuścizna Mariana Kołodyńskiego
    • Marta Augustowska z d. Maksoń
    • Mieczysław Augustowski
    • Ewa Bajkowska
      • Spuścizna Wacława Bajkowskiego
      • Spuścizna Jana Bajkowskiego
      • Spuścizna Tadeusza Bajkowskiego
      • Spuścizna Jana Dobrowolskiego
      • Archiwum rodziny Sekutowiczów
      • Archiwum rodziny Basiewiczów
      • Archiwum rodziny Noskiewiczów
    • Arseniusz Flak
    • Aleksander Gantner
    • Piotr Glądała
    • Tomasz Kalinowski
    • Ewa Kapłon
    • Jerzy Kulpa
    • Tadeusz Mycek
    • Paweł Jerzy Policzkiewicz
      • Spuścizna Henryka Aleksandra Policzkiewicza
      • Spuścizna Wacława Saturnina Policzkiewicza
    • Hanna de Sas Stupnicka
    • Jacek de Sas Stupnicki
    • Elżbieta Trubiłowicz
    • Dariusz Wolanin
    • Marcin Zamoyski
  • Wystawa On-Line
  • Punkt konsultacyjny

Archiwum Hanny de Sas Stupnickiej

Początki archiwum rodzinnego jak również pamięci historii rodziny Hanny Sas de Stupnickiej związane są z nestorką rodu Ewą Felińską z domu Wendorff urodzoną 26 grudnia 1793 r. – zesłaną na Syberię za działalność niepodległościową, autorką powieści obyczajowych i wspomnień z zesłania: „Wspomnieniach z podróży do Syberii, pobytu w Berezowie i Saratowie”, autorką haseł do Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda z lat 1859-1868. Jej ojcem był Zygmunt Wendorff (Wierzba-Wendorf) herbu własnego, a matką Zofia Sągajłło. Rodzina należała do średniozamożnego ziemiaństwa i posiadała majątek Uznoha (pow. słucki, woj. nowogródzki). W 1811 r. Ewa Wendorff poślubiła Gerarda Felińskiego (zm. 1833) herbu Farensbach, właściciela dóbr Wojutyn (pow. łucki, woj. wołyńskie), deputata Sądu Głównego Wołyńskiego w Żytomierzu, brata Alojzego Felińskiego (1771-1820) poety, autora m.in. hymnu „Boże coś Polskę”, dramatopisarza, historyka i teoretyka literatury, dyrektora Liceum Krzemienieckiego.
Ewa Felińska p śmierci męża w 1833 r. przeniosła się z dziećmi do Krzemieńca, gdzie po likwidacji Liceum Krzemienieckiego, postanowiła je kształcić prywatnie. Związała się wówczas także ze Stowarzyszeniem Ludu Polskiego Szymona Konarskiego. W wyniku rozbicia siatki konspiracyjnej w 1839 r. została aresztowana i zesłana na Syberię do Berezowa nad rzeką Ob, a w 1841 r. przeniesiona do Saratowa nad Wołgą, gdzie przebywała aż do 1844 r. Zmarła 20 grudnia 1859 r. w Wojutynie.
Dzieci Ewy i Gerarda Felińskich to: Paulina, Alojzy, Zygmunt Szczęsny, Zofia, Juliusz (Julian) i Wiktoria. Zygmunt Szczęsny (1822-1895) był profesorem Akademii Duchownej w Petersburgu oraz arcybiskupem metropolitą warszawskim w latach 1862–1883. Dzieci po zesłaniu Ewy znajdowały się pod opieką przyjaciół i najstarszej córki Pauliny.

Prezentowane archiwalia dotyczą linii córki Ewy i Gerarda Felińskich – Zofii, która poślubiła Adama Stanisława Poniatowskiego herbu Ciołek (1808-1872) właściciela majątku Cepcewicze Wielkie (pow. łuckim) i ich najmłodszej córki Leonii, która poślubiła Mariana Jaxa- Chamiec.

Czytaj dalej

Mąż Zofii Felińskiej – Adam Stanisław Poniatowskie herbu Ciołek (1808-1872) był oficerem korpusu generała Dembińskiego w powstaniu listopadowym, współorganizatorem powstania styczniowego na Wołyniu. Po upadku powstania został zesłany na Syberię a majątek Cepcewicze zostały na kilka lat skonfiskowany. Po Adamie Cepcewicze odziedziczył jego syn Szczęsny Leon Poniatowski (1857-1936), żonaty z Marią Sokołowską herbu Pomian, działacz społeczny i polityczny na Polesiu i Wołyniu. Drugi syn Adama – Kazimierz Józef Poniatowski (1854-1934), mierniczy, urzędnik, działacz demokratyczny i społeczny, ukończył szkołę mierniczą w Pskowie, mieszkał krótko w Petersburgu, w 1893 r. przeniósł się do Wilna, gdzie pracował m.in. w wileńskim Banku Ziemskim, w 1907 r. zakupił majątek Jaszczów (woj. lubelskim). Córce Adama – Leonii urodzonej 6 maja 1859 r. w Zosinie, zamężnej z Marianem Jaxa-Chamcem właścicielem majątku Andruhy, przypadł dwór w Zosinie, który w 1923 r. został przekazany Antoniemu Chamcowi, synowi Leonii i Mariana, ożenionemu z Marią Krzyczkowską, który do 1939 r. był właścicielem tego majątku.
Leonia i Marian Jaxa-Chamcowie mieli czworo dzieci: Marię, Jadwigę, Bronisława i Antoniego.
Babką Hanny Sas Stupickiej była Jadwiga z Jaxa Chamców (c. Leoni i Mariana), która wyszła za mąż za Antoniego Sokołowskiego. Małżeństwo miało pięcioro dzieci: Mirosława, Jadwigę (ur. 20 grudnia 1880 r.), Halinę, Witolda i Teresę Wandę (1912-1985) – prof. KUL, etyka i filozofa przyrody, żonę Włodzimierza Ścibor-Rylskiego (1914-1939) – działacza katolickiego i prawnika, który zginął w kampanii wrześniowej pod Warszawą.

Jadwiga Helena Bańkowska z d. Sokołowska ur. 1 lutego 1906 r. (po II wojnie podawała rok urodzenia 1909 r.) w Zosinie (gm. Antonówka, pow. Sarny), jako córka Antoniego Sokołowskiego geometry przysięgłego i Jadwigi z Jaxa Chamców. Ukończyła w 1927 r. Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze Władysława Kunickiego w Lublinie. Studiowała w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Rolnym, specjalność łąkarstwo. Pracowała m.in.: Polskiej Izbie Rolniczej (1935-1938 r.), Łódzkiej Izbie Rolniczej (1937-1938 r.), a po wojnie: Krakowskiej Izbie Rolniczej (1945-1948 r.), Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych (1949-1950 r.), Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (1951-1951) i Wojewódzkim Zarządzie Młynów (1951-1956).
W 1937 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za pracę na rzecz rozwoju gospodarczego. Przebywała w Warszawie podczas powstania warszawskiego, skąd udało jej się wydostać z chorą matką i dwójką małych dzieci.
Jadwiga Helena Sokołowska poślubiła Zbigniewa Bańkowskiego w dniu 23 września 1937 r. w parafii pw. św. Aleksandra w Warszawie. Mieli czworo dzieci, dwóch synów i dwie córki. Józef zmarły w niemowlęctwie, Andrzej (ur. 4 sierpnia 1939 r. – zm. 12 września 1962 r., student fizyki), Krystyna po mężu Bober (ur. 6 marca 1943 r. w Kobryniu) i Hanna po mężu de Sas Stupnicka (ur. 29 styczeń 1948 r.).    

Zbigniew Bańkowski ur. 20 kwietnia 1913 r. (po wojnie jako rok urodzenia podawał 1910 r.) w majątku Andronów (pow. kobryński, woj. poleskie), jako syn Józefa Ignacego i Antoniny Marii z d. Szpakowskiej właścicieli majątku Andruha (Wołyń). Ukończył w 1933 r. Państwowe Gimnazjum w Pińsku. Studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie oraz jako wolny słuchacz uczęszczał na Wydział Rolny tegoż Uniwersytetu. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Podczas okupacji na krótko wrócił z żoną i synem do rodzinnego majątku. Na początku 1944 r. przeniósł się do Warszawy. Wziął udział w powstaniu warszawskim, podczas walk był ciężko ranny. Odnalazł rodzinę w Miechowie. Dnia 10 listopada 1946 r. zdał egzamin na mistrza młynarskiego przed Komisją Egzaminacyjną Zrzeszenia Przemysłu Młynarskiego w Krakowie. 1 listopada 1947 r. został przyjęty na okres próbny na stanowisko Kierownika Młyna w Piaskach. Od 1 stycznia 1949 r. został Kierownikiem Młyna Nr 1 w Lublinie a 1 sierpnia 1959 r. został mianowany na stanowisko Dyrektora Zakładów Młynarskich w Lublinie.

To niezwykłe unikatowe archiwum dostarcza nam informacji na temat wielu pokoleń tej ważnej dla historii Lublina, mimo szczątkowego zachowania. Niesamowitym źródłem do poznania koligacji jest drzewo genealogiczne potomków Ewy Felińskiej przygotowane z okazji 30-tej rocznicy jej śmierci sporządzone na zamówienie przez kogoś z rodzinny w roku 1890. Cennym obiektem jest także album fotografii niezwykle staranie dobranych i opisanych co pozwala zidentyfikować widoczne na nich osoby i obiekty.
Niestety większość tego bogatego archiwum uległa zniszczeniu, gdyż nie było możliwości zabrania wszystkich dokumentów, fotografii i innych cennych pamiątek  podczas opuszczania rodzinnych majątków w czasie II wojny światowej. Zupełnie dobry stan zachowania prezentuje spuścizna aktowa Jadwigi Heleny Bańkowskiej z d. Sokołowskiej czy Zbigniewa Bańkowskiego wytworzona w czasie i po II wojnie światowej. Obecnie tym unikatowym archiwum rodzinnym opiekuje się Hanna de Sas Stupnicka, córka Jadwigi Heleny z d. Sokołowska i Zbigniewa Bańkowskiego, z wykształcenia fizyk, doktor metaloznawstwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wieloletni nauczyciel akademicki i prodziekan Politechniki Lubelskiej. 

Wspomnienie:
Matka nasza Jadwiga Bańkowska z d. Sokołowska, historię rodziny zaczynała od Ewy z Wendorffów Gerardowej Felińskiej, pisarki i wielkiej patriotki. Ewa Felińska była matką dziesięciorga dzieci, z których czworo zmarło we wczesnym dzieciństwie. Trud wychowania trzech córek i trzech synów spoczywał na jej barkach, gdyż mąż, Gerard Feliński, przez kilka kadencji był deputatem Sądu Głównego Wołyńskiego w Żytomierzu i przez większą część roku przebywał poza domem. Dzieci Ewy i Gerarda Felińskich to: Paulina, Alojzy, Zygmunt Szczęsny, Zofia, Juliusz (Julian) i Wiktoria. Zygmunt Szczęsny został kapłanem. Był arcybiskupem metropolitą warszawskim, kanonizowanym przez Papieża Benedykta XVI w Rzymie 11 października 2009 roku.
Naszą pra, pra babką była Zofia, która poślubiła Adama Poniatowskiego, z którym miała troje dzieci: Kazimierza, Szczęsnego i Leonię.
Syn Kazimierza Poniatowskiego, Juliusz, był działaczem ruchu ludowego i niepodległościowego, ministrem rolnictwa i reform rolnych II RP, wicemarszałkiem Sejmu, piłsudczykiem. Syn Szczęsnego Poniatowskiego, Józef, był ekonomistą, posłem na Sejm RP III kadencji, ministrem spraw krajowych w Rządzie RP na Uchodźstwie. Leonia Poniatowska, nasza prababka, wyszła za mąż za Mariana Jaxa- Chamiec. Mieli czworo dzieci: Marię, Jadwigę, Bronisława i Antoniego. Bronisław Poniatowski poślubił Jadwigę Mierzejewską. Ich czworo dzieci to Andrzej, Anna, Krzysztof (znany aktor teatralny i filmowy) i Marek. Antoni (poseł na Sejm III RP i urzędnik konsularny) ożenił się z Marią Krzyczkowską. Ich dzieci to Mirosława (prof. historii, opozycjonistka w okresie PRL, członek założyciel wrocławskiego KiK i Towarzystwa Kursów Naukowych), Witold, Zofia i Wanda. Jadwiga z Jaxa Chamców (nasza babka) wyszła za mąż za Antoniego Sokołowskiego. Ich pięcioro dzieci to: Mirosław, Jadwiga, Halina, Witold, Teresa. Teresa (prof. KUL, etyk, filozof przyrody) wyszła za mąż za Włodzimierza Ścibor- Rylskiego, który zginął w pierwszych dniach wojny pod Warszawą. Jadwiga Sokołowska (nasza Matka) poślubiła Zbigniewa Bańkowskiego. Mieli czworo dzieci, dwóch synów i dwie córki. Józef umarł w niemowlęctwie, Andrzej (wybitnie zdolny student fizyki) utonął na Mazurach, Krystyna i Hanna po studiach wyszły za mąż. W rodzinie panował matriarchat, dziadkowie i pradziadkowie żyli krótko, owdowiałe kobiety same musiały sobie radzić z wychowaniem i utrzymaniem dzieci. Majątki na Polesiu wołyńskim, Andruha gniazdo rodzinne Jaxa Chamców, Cepcewicze Wielkie i Zosin Poniatowskich. W archiwum rodzinnym niewiele niestety jest pamiątek z majątków na Polesiu. Podczas wojny rodzice uciekli do Warszawy. Niewiele mogli zabrać dóbr materialnych, ratowali życie swoich dzieci i swoje. Mama często opowiadała nam, swoim córkom a potem i wnukom, o swoim ukochanym majątku Zosinie i o wojnie szczególnie o powstaniu warszawskim, które przeżyła z małymi dziećmi i chorą matką. Obawiając się, że może zginąć w płaszczyki dzieci wszyła fotografie (swoją i dzieci) z ich danymi personalnymi i błogosławieństwem.
Hanna de Sas Stupnicka i Krystyna Bańkowska-Bober


Drzewo genealogiczne sporządzone z okazji 30-tej rocznicy śmierci Ewy z Wendorffów Gerardowej Felińskiej (1793-1859) nestorki rodu, pisarki i wielkiej patriotki, 20 grudnia 1890 r./1 stycznia 1890 r.

Album rodzinny.
Dobór fotografii i ich kolejność autorstwa Jadwigi Bańkowskiej z d. Sokołowskiej przy pomocy córki Hanny de Sas-Stupnickiej.
(opis nazwisk poniżej albumu)



Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895)
Syn Ewy i Gerarda Felińskich, biskup rzymskokatolicki, profesor Akademii Duchownej w Petersburgu, arcybiskup metropolita warszawski w latach 1862–1883, stały członek Rady Stanu Królestwa Polskiego, święty Kościoła katolickiego.

Adam Stanisław Poniatowski herbu Ciołek (1808-1872) Właściciel majątku Cepcewicze Wielkie (pow. łuckim). Mąż Zofii Felińskiej (c. Ewy i Gerarda Felińskich), oficer korpusu generała Dembińskiego, współorganizator powstania styczniowego na Wołyniu, po upadku powstania został zesłany na Syberię a majątek Cepcewicze zostały na kilka lat skonfiskowany.

Marian Jaxa – Chamiec ż żoną Leonią z Poniatowskich (c. Adama i Zofii z d. Felińska) z dziećmi (od prawej) Maria, Leonia, antoni, Jadwiga, Marian, Bronisław i francuska guwernantka oraz nauczyciel.
Zosin, przed 1900 r.

Maria i Jadwiga Chamcówne.
Córki Marian Jaxa – Chamiec ż żoną Leonią z Poniatowskich
Fot. Józef Taborowski, Łuck, ok. 1890 r.

Jadwiga Chamcówna i Antoni Kamil Sokołowski.

Dwór w Zosinie po przebudowie w 1937 r.
(fot. z łubinem)

Szczęsny Leon Poniatowski (1857-1936)
Prawnik, działacz społeczny i polityczny, właściciel majątku Cepcewicze Wielkie, syn Adama i Zofii z d. Felińskiej, mąż Marii z d. Sokołowskiej herbu Pomian. Oznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Niepodległości.
Cepcewicze Wielkie, ok. 1935 r.

Maria Poniatowska z d. Sokołowska herbu Pomian.
Żona Szczęsnego Poniatowskiego (1857-1936), właściciela majątku Cepcewicze Wielkie, ok. 1935 r.

Józef Maria Poniatowski (1897-1995)
Syn Szczęsnego Leona Poniatowskiego (1857-1936) i Marii z d. Sokołowskiej, ekonomista, poseł Sejm RP III kadencji (1930-1935), minister spraw krajowych w Rządzie RP na Uchodźstwie (1972–1976), po wojnie zamieszał w Anglii, wykładał demografię i ekonomię rolniczą w Polish University College w Londynie, 1981 otrzymał doktorat honoris causa Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie.

Kazimierz Józef Poniatowski (1854-1934)
Syn Adama i Zofii z d. Felińskiej, mierniczy, urzędnik, działacz demokratyczny i społeczny, w 1907 r. kupił majątek Jaszczów (woj. lubelskim).

Majątek Adruha gniazdo rodzinne Jaxa Chamców
Andruha, 1939 r.

Fotografia rodzinna w samochodzie wejściem do dworu.
Na pierwszym planie: Jadwiga Sokołowska Bańkowska z tyłu: Jadwiga z Chamców Sokołowska i Bronisłąw Chamiec.
Andruha, lata 30-te XX w.

Dąb w majątku Andruha.

Teresa Sokołowska z Włodzimierzem Ścibor-Rylskim
Warszawa 1937 r.
Ślub Teresy Sokołowskiej (1912-1985) i Włodzimierza Marii Ścibor-Rylskiego (1914-1939) h. Ostoja.
Teresa Wanda Sokołowska – działaczka Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, profesor KUL, etyk, filozof przyrody.
Włodzimierz Ścibor-Rylskie podporucznik rezerwy kawalerii Wojska Polskiego, działacz katolicki, aktywista Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, prawnik, uczestnik kampanii wrześniowej, w której zginął w Puszczy Kampinoskiej.
Zosin, 15 października 1938 r.
Leonia Chamcowa z Poniatowskich (1859-19).
Córka Adama Poniatowskiego i Zofii z d. Felińskiej, żona Mariana Jaxa-Chamiec herbu Gryf, mieli czworo dzieci: Marię, Jadwigę, Bronisława i Antoniego.
Zosin, ok. 1938 r.

Teresa Ścibor-Rylska (1912-1985) z kardynałem Karolem Wojtyłą (1920-2005) na posiedzeniu Rady Wydziału KUL
Lublin, 1975 r.

Jadwiga i Zbigniew Bańkowscy
Zosin 1938 r.

Józef Ignacy Bańkowski zm. 1928 w wieku 64 lat
Mąż Antoniny Marii z d. Szpakowskiej.

Grobowiec rodziny Bańkowskich w Kobryniu
Kobryń, po 1928 r.
niekoniecznie

Anna (Nula) Chamiec.
Córka Jadwigi i Bronisława Jaxa-Chamców, siostra zakonna – karmelitanka.

Jadwiga z Jaxa-Chamiec z d. Mierzejewska (1900-1995) z dziećmi: Markiem, Anną (Nula), Andrzejem.

Jadwiga z Jaxa-Chamiec z d. Mierzejewska (1900-1995)
polska pisarka, autorka książek i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, córka Adama Mierzejewskiego i Józefy z domu Oxińskiej, w 1919 r. poślubiła Bronisława Jaxa-Chamca, mieli czworo dzieci: Andrzeja, Marka, Krzysztofa (1930–2001 – aktora) i Annę (siostrę zakonną).

O wystawie

Wystawa zrealizowana została w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest podniesienie w społeczeństwie świadomości wartości dokumentów przechowywanych w rodzinnych archiwach oraz zwrócenie uwagi na ich znaczenie dla dokumentowania postaw patriotycznych i wysiłku włożonego w odbudowę kraju po odzyskaniu niepodległości.

Punkty konsultacyjne

LUBLIN

Telefon: 81 528 61 51

E-mail:
agnieszka.konstankiewicz@lublin.ap.gov.pl

Godziny
Poniedziałek—piątek: 9:00–15:00

———————————————

RADZYŃ PODLASKI

Telefon: 83 352 00 70

E-mail:
joanna.kowalik@lublin.ap.gov.pl

Godziny
Poniedziałek—piątek: 9:00–15:00

Motyw od Colorlib wspierany przez WordPress
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia dostępności

Narzędzia dostępności

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Skala szarościSkala szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Czytelna czcionkaCzytelna czcionka
  • Resetuj Resetuj