Album i dokumenty zgromadzone w tym archiwum dotyczą głównie rodzin włościańskich: Maksoń i Szpyra oraz rodzin spokrewnionych, pochodzących ze wsi Trzydnik Duży (pow. kraśnickiego) oraz z Gościeradowa. Dzięki ciężkiej pracy starszego jak i wyksztalcenie, młodszego pokolenia rodzinna awansowała społecznie.
Archiwum zawiera ciekawy zbiór fotografii zgromadzonych w albumie rodzinnym założonym przez Stefanię Maksoń z d. Szpyra (1903-1990). Na jego podstawie można zaobserwować nie tylko życie rodzinne, ale także aktywność społeczną, polityczną i kulturalną mieszkańców Gościeradowa w okresie 20-lecia międzywojennego. Dostrzeżmy codzienną ciężką pracę nad poprawą losu, wyrzeczenia i walkę o wykształcenie oraz lepsze jutro.
To niezwykle ciekawe archiwum rodzinne jest obecnie pod opieką dr Marty Augustowskiej z d. Maksoń, córki autorki albumu, z zawodu doktora nauk medycznych.
Wspomnienie:
Moje archiwum rodzinne, na które składa się album rodzinny założony przez moją matkę Stefanię Maksoń z d. Szpyra (1903-1990). Zawiera on zdjęcia z okresu międzywojennego oraz dokumentów rodzinnych takich jak świadectwa ukończenia szkoły i różnych kursów, głównie prowadzonych przez Ochotniczą Straż Pożarną. Trudno mi nawet ten zbiór nazwać Archiwum. Mam w dalszym ciągu do niego ogromną wartość sentymentalną i traktuję go raczej jako pamiątkę rodzinną. Album i zachowane dokumenty dokumentują awans społeczny chłopskiej rodzinny z Trzydnika Dużego (pow. kraśnicki), co nastąpiło dzięki ciężkiej pracy moich rodziców Stefanii z d. Szpyra i Jan Maksoniów i zdobytego wykształcenia przez młodsze pokolenia naszej rodziny. Wśród krewnych mojej rodziny można spotkać nauczycieli, strażaków, lekarzy, inżynierów, działaczy politycznych i społecznych.
Dr n.med. Marta Augustowska
Album rodzinny założony przez Stefanię Maksoń z d. Szpyra (1903-1990)
Na podstawie zdjęć można zaobserwować nie tylko życie rodzinne, ale także aktywizującą się działalność społeczną, polityczną i kulturalną mieszkańców Gościeradowa w okresie 20-lecia międzywojennego.