LUBELSKIE ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ
Wystawa zrealizowana została przez Archiwum Państwowe w Lublinie w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest podniesienie w społeczeństwie świadomości wartości dokumentów przechowywanych w rodzinnych archiwach oraz zwrócenie uwagi na ich znaczenie dla dokumentowania postaw patriotycznych i wysiłku włożonego w odbudowę kraju po odzyskaniu niepodległości.
Wybrane archiwalia rodzinne pokazują także rolę i znaczenie osób, rodzin jak i społeczności lokalnych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Do realizacji projektu zaprosiliśmy osoby biorące udział w warsztatach archiwalnych odbywanych w lubelskim Archiwum w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” realizowanego w latach 2019 i 2020. Niniejsza wystawa jest pewnym podsumowaniem naszych dotychczasowych spotkań. Na wystawie zaprezentowano także archiwalia przekazane do zasobu lubelskiego Archiwum i Oddziałów Zamiejscowych w Radzyniu Podlaskim i w Kraśniku, w formie daru w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Do współtworzenia z lubelskim Archiwum wystawy „Lubelskie Archiwa Rodzinne Niepodległej” włączyło się wiele osób a także całych rodzin.
Przedstawione na wystawie fotografie, albumy, dokumenty oraz pamiątki rodzinne ilustrują nie tylko zawartość archiwów domowych ale także losy osób i rodzin, na tle historii kraju i regionu. Na ich podstawie można zobrazować różne dążenia niepodległościowe, trud wkładany w odbudowę i organizację odrodzonego państwa polskiego także poprzez pracę zawodową, artystyczną, społeczną i polityczną, a także życie codzienne obywateli.
W jej trakcie poznamy spuściznę archiwalną m.in: Stanisława Augustowskiego, Wacława Bajkowskiego i jego synów: Jana i Tadeusza, Arseniusza Flaka, Aleksandra Szymona Gantnera, Kazimierza Kalinowskiego oraz jego brata Stanisława Kalinowskiego, Mariana Kołodyńskiego, Jerzego Kulpy, Marii Machoń z d. Tuora, Tadeusza Mycka, Henryka i Wacława Policzkiewiczów oraz rodzin: Sekutowiczów, Basiewiczów, Noskiewiczów, Rudnickich i Armatysów, Felińskich, Poniatowskich, Sokołowskich, Bańkowskich i Sas Stupnickich, Kleniewskich, Wolaninów czy też Zamoyskich.
Wystawa przygotowana została z myślą o tych wszystkich, którzy interesują się historią własnej rodziny, regionu czy też kraju, poszukiwaniami genealogicznymi, starymi dokumentami i fotografiami. W związku z powyższym jest ona skierowana do szerokiego kręgu odbiorców: młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów, regionalistów, środowiska naukowego oraz do osób, które pragną poznać i udokumentować dzieje własnych rodzin.
Mamy nadzieję, że zachęci ona wszystkich, którzy posiadają w swych domach stare dokumenty i fotografie do roztoczenia nad nimi właściwej opieki, jako nad istotną częścią narodowego zasobu archiwalnego.
Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” i powstała w jego ramach wystawa „Lubelskie Archiwa Rodzinne Niepodległej” dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Koncepcja wystawy: Agnieszka Konstankiewicz
Autorzy opisów: Agnieszka Konstankiewicz, Aneta Kowalczyk, dr Joanna Kowalik-Bylicka, Karol Miernik, Katarzyna Szczepańska
Wykonanie skanów: Marek Krzykała, Jacek Lipski, Konrad Majchrzyk, Michał Zawada
Opracowanie graficzne wystawy: M. Krzykała
Autorzy wspomnień: Barbara Andrzejewska, Marta Augustowska, Mieczysław Augustowski, Ewa Bajkowska, Krystyna Bańkowska-Bober, Piotr Glądała, Tomasz Kalinowski, Ewa Kapłon, Anna Mycek-Wodecka, Hanna de Sas Stupnicka, Dariusz Wolanin.
Na wystawie wykorzystano archiwalia z zasobu:
• Archiwum Państwowego w Lublinie:
zespół nr 2638 – Akta rodziny Kalinowskich,
zespół nr 2632 – Akta rodziny Flak,
zespół nr 2630 – Akta rodziny Gantner,
zespół nr 2537 – Zbiór akt rodzinnych Piotra Glądały.
• Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Kraśniku:
zespół nr 356 – Spuścizna Jerzego Kulpy.
• Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim:
zespół nr 746 – Spuścizna Tadeusza Mycka.
• oraz z Archiwów Rodzinnych: Marty Augustowskiej, Mieczysława Augustowskiego, Ewy Bajkowskiej, Piotra Glądały, Tomasza Kalinowskiego, Ewy Kapłon, Hanny de Sas Stupnickiej, Jerzego de Sas Stupnickiego, Pawła Jerzego Policzkiewicza, Elżbiety Trubiłowicz, Dariusza Wolanina, Marcina Zamoyskiego.