Dorobek architektoniczny Tadeusza Mycka i Jana Koszyca Witkiewicza – architektów radzyńskich

W Światowy Dzień Architektury obchodzony na pamiątkę założenia Międzynarodowej Unii Architektów pragniemy przypomnieć sylwetki dwóch znanych architektów – Tadeusza Mycka i Jana Koszyca Witkiewicza związanych z Radzyniem Podlaskim.

3 maja 1923 roku w folwarku Adamki koło Radzynia Podlaskiego urodził się Tadeusz Mycek, syn Tomasza i Otylii ze Sławińskich. Jego ojciec był administratorem folwarku należącego do majątku Szlubowskich, natomiast dziadek ze strony matki był kierownikiem folwarku „Gubernia”. Tadeusz Mycek w latach 1946-1951 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie był również doktorantem i wykładowcą.  11 czerwca 1974 r. uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy zatytułowanej „Morfologia sceny i widowni a potrzeby widowiska”.

Tadeusz Mycek był utalentowanym i niezwykle płodnym architektem. Spod jego ręki wyszło mnóstwo projektów architektonicznych, urbanistycznych, tych dotyczących wnętrz, z zakresu grafiki użytkowej oraz rehabilitacji budownictwa. Brał udział w wielu wystawach architektonicznych, rysunkowych i malarskich, był też laureatem licznych konkursów.

Jego spuścizna znajdująca się w radzyńskim Oddziale Archiwum Państwowego w Lublinie zawiera szereg ciekawych publikacji z dziedziny architektury oraz mnóstwo rysunków, grafik przedstawiających m.in. Warszawę, Lublin, Łódź, Lwów, Wilno, czy właśnie rodzinny Radzyń Podlaski wraz z planem folwarku Adamki. Tadeusz Mycek jest również autorem kilkuset własnoręcznie ilustrowanych artykułów o tematyce architektonicznej oraz publikacji książkowych. Jedną z nich jest pozycja „Spotkania z mistrzami”, poświęcona 63 sylwetkom architektów polskich. Wśród nich na szczególną uwagę, patrząc z perspektywy historii rodzinnego miasta, zasługuje Jan Koszyc Witkiewicz, który jest autorem projektu plebanii przy kościele św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim.

Jan Koszyc Witkiewicz urodził się 16 marca 1881 r. w majątku Urdomin na Suwalszczyźnie. Jego stryjem był Stanisław Witkiewicz, dzięki czemu młody Jan od najmłodszych lat miał styczność ze sztuką. Swoim życiem i twórczością związał się z Lubelszczyzną. Był autorem licznych projektów budynków w Nałęczowie i Kazimierzu Dolnym. W 1944 r. zaprojektował budynek plebanii przy radzyńskim kościele św. Trójcy. Jego imię nosi Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym i jedna z nałęczowskich ulic. W 1929 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w Warszawie, 25 października 1958 roku.

Autor tekstu: Joanna Brzyska

Rysunki i plany Tadeusza Mycka, APL Oddział w Radzyniu Podlaskim, Spuścizna Tadeusza Mycka nr 746

One thought on “Dorobek architektoniczny Tadeusza Mycka i Jana Koszyca Witkiewicza – architektów radzyńskich

Comments are closed.

Skip to content